Obecna sytuacja na świecie związana z epidemią koronawirusa budzi strach, niepewność i wiele wątpliwości. Wszyscy musimy nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości, chociaż nie jest to dla nikogo łatwe. Warto pamiętać, że w szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby starsze, w tym nasi Podopieczni. Nie tylko przez to, że ze względu na wiek i choroby towarzyszące muszą bardziej na siebie uważać, ponieważ są w grupie zwiększonego ryzyka na zachorowanie. Jest im też ciężko się odnaleźć i zrozumieć obecną sytuację – wielu Podopiecznych ma zaburzenia psychiczne i choroby otępienne, jak np. demencja, przez które nie wiedzą co się dzieje i czym jest koronawirus, a w konsekwencji czują się jeszcze mocniej zagubione i zdezorientowane. Co więc, jako Opiekunka osób starszych, możesz zrobić, aby im pomóc? Jak zadbać o Podopiecznego, a jednocześnie o siebie?
Przede wszystkim pamiętaj, aby wiedzę na temat epidemii, objawów koronawirusa oraz zalecanych środków ostrożności czerpać ze sprawdzonych źródeł. Tylko rzetelne i prawdziwe informacje mogą teraz pomóc, a niestety w internecie cały czas można znaleźć bardzo wiele fałszywych danych i wskazówek, czyli tzw. fake newsów. Czytanie takich doniesień może powodować nerwy, wątpliwości i niepotrzebny strach, a w przypadku fałszywych zaleceń dot. ochrony przed wirusem, może prowadzić nawet do problemów zdrowotnych.
Pamiętaj, że sprawdzone i prawdziwe informacje znajdziesz na stronach rządowych:
https://www.gov.pl/web/koronawirus
https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy
Jeśli natomiast masz pytania dotyczące pracy przy opiece nad osobami starszymi w obliczu epidemii, nasi konsultanci pozostają do Twojej dyspozycji. Możesz skontaktować się z nimi pod numerem 71 377 88 88.
W związku z epidemią koronawirusa, pomocą Opiekunkom i Opiekunom Medipe służy doświadczony psycholog, szczegóły znajdziesz tutaj.
Według najnowszych doniesień zachorowanie na COVID-19 w 80% przypadków przebiega łagodnie, często bezobjawowo. Jest jednak zestaw symptomów, które mogą świadczyć o zarażeniu i na które należy zwracać szczególną uwagę. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Mogą towarzyszyć im też bóle mięśni i zmęczenie. W ostatnim czasie zauważono również, że u niektórych zarażonych tymczasowo zanika poczucie węchu i smaku.
Jeśli zdarzy się, że podczas pobytu na zleceniu zaobserwujesz u siebie lub Podopiecznego objawy, które mogą świadczyć o zarażeniu koronawirusem, skontaktuj się niezwłocznie z właściwym urzędem zdrowia w Niemczech. Znajdziesz go tutaj: https://tools.rki.de/plztool – w wyszukiwarkę należy wpisać kod pocztowy miejsca, w którym przebywasz. Znajdziesz tam dane kontaktowe do odpowiedniego urzędu.
Być może poczujesz się spokojniej odnajdując odpowiedni numer już teraz, by mieć go przygotowanego na wszelki wypadek.
Pamiętaj też, aby w takim przypadku skontaktować się z koordynatorem Medipe – również wtedy, gdy masz obawy przed samodzielnym wykonaniem takiego telefonu do urzędu. Pomożemy!
Koronawirus jest wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, czyli poprzez kropelki powstające, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha, lub przez kropelki śliny czy wydzieliny z nosa.
Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy dotknie się powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus (czyli np. ślina osoby zarażonej, która znalazła się tam po kichnięciu przez chorego), a następnie dotknie się swoich ust, nosa lub oczu. Aby się zabezpieczyć, należy więc często myć ręce wodą z mydłem oraz dezynfekować je płynem na bazie alkoholu. W miejscach publicznych warto nosić rękawiczki oraz maseczki (co obecnie jest obowiązkiem w Polsce). Należy także unikać bliskiego kontaktu z każdym, kto kaszle i kicha, czyli zachowywać bezpieczny odstęp 1,5-2 m.
Przede wszystkim pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego:
Pomimo tego, że sytuacja jest poważna, to staraj się zachowywać spokój i trzymaj się zaleceń dotyczących środków ostrożności oraz higieny. Stres nikomu nie służy, a w obecnej sytuacji jest nie tylko wyjątkowo niewskazany, ale i niepotrzebny. I choć wiemy, że łatwiej mówić, niż zrobić, to próbujmy każdego dnia skupiać się na tym co dobre i pozytywne.
Formularz kontaktowy