Praca w Niemczech

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech na legalnych zasadach dla pełnoletnich obywateli naszego kraju istnieje od 2011 roku. Wówczas zakończył się siedmioletni okres przejściowy jaki od momentu rozszerzenia Unii Europejskiej

(rok 2004) mieli polscy obywatele. Austria i Niemcy były krajami, w których ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla ludzi z nowych krajów członkowskich UE (w tym i Polski) trwały najdłużej. Swobodny dostęp do rozwijania kariery zawodowej u naszych sąsiadów zza Odry potrafi skusić do wyjazdu za granicę wielu rodaków. Trwa to już ponad 5 lat!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Znacznie większe zarobki niż w Polsce, w rozmaitych branżach, sprawiają, że zainteresowanie pracą w Niemczech wśród naszych rodaków z roku na rok rośnie. Według różnych szacunków, po tym jak minęło 5 lat od pełnego otwarcia niemieckiego rynku pracy, liczba legalnych pracowników z Polski przekroczyła poziom 700 tysięcy osób. Specyfika niemieckiego rynku pracy polega między innymi na tym, że cały czas obserwujemy deficyty pracownicze w wielu specjalizacjach zawodowych. Mowa tutaj zarówno o tak renomowanych zawodach, jak lekarze czy inżynierowie IT, ale przede wszystkim osoby mające doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. One także mogą liczyć na sporą ilość ofert pracy. Obecnie branża opiekuńcza dedykowana osobom starszym ma największe zapotrzebowanie na opiekunki na osobami starszymi.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Wśród pozostałych zawodów, na które jest obecnie popyt wymienić można: magazynierów, kierowców wózków widłowych, spawaczy. Także branże hotelarska i gastronomiczna odczuwają braki w swoich kadrach pracowniczych. Aby pozyskać najbardziej wartościowych specjalistów pracodawcy zapewniają oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia również: merytoryczne szkolenia podnoszące kwalifikacje, zakwaterowanie i dojazdy na miejsce wykonywania swoich służbowych obowiązków. Oczywiście nie każdy może liczyć na takie bonusy. Przede wszystkim należy znać język niemiecki. Im lepsza umiejętność komunikowania się w tym języku, tym lepiej. Warto wybrać pracodawcę oferującego doszkalające kursy językowe oraz te dla początkujących! Taką właśnie jesteśmy firmą! Warto, aby z nich skorzystały zwłaszcza osoby, które nie znają niemieckiego w ogóle lub bardzo słabo, a mają doświadczenie w opiece nad seniorami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Legalna praca w Niemczech wymaga, aby z formalnego punktu widzenia mieć zapewnione następujące dokumenty:

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego): poświadcza prawo osoby ubezpieczonej do zdrowotnych świadczeń niezbędnych z przyczyn medycznych w czasie pobytu na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

A1: druk potwierdzający legalność zatrudnienia na terenie Republiki Federalnej Niemiec oraz fakt opłacania przez pracodawcę składek na społeczne ubezpieczenie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Koszty utrzymania w Niemczech są oczywiście większe ale dla osób, które potrafią odpowiednio zarządzać swoimi wydatkami, mogą okazać się znacznie niższe. Poza produktami chemicznymi dla  gospodarstwa domowego, których niskie ceny, w porównaniu do polskich odpowiedników, są powszechnie znane, również można znaleźć żywność czy też odzież w dobrych cenach.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]