Wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, coraz bliższy staje się temat prezentów i wzajemnego obdarowywania się nimi. Czy wypada cokolwiek przyjmować od podopiecznego lub członków jego rodziny?
Rodzi się również pytanie – czy jadąc do Niemiec do pracy w opiece, należy zabrać upominek z Polski dla seniora?
Często zdarza się, że podopieczny lub jego rodzina chcą wyrazić wdzięczność za zaangażowanie i pracę Opiekunki osoby starszej, wręczając jej materialny prezent. Jest to bardzo miły gest z ich strony, jednak należy zachować rozwagę w przyjmowaniu podarunków. Jeśli są przygotowane specjalnie z myślą o Opiekunce, a ich wartość nie jest wysoka, śmiało można je przyjąć.
Jak się zachować, kiedy otrzymany prezent nie cieszy, jest zupełnie nieprzydatny lub obraźliwy? Niepisaną zasadą dobrego wychowania jest przyjąć prezent i okazać wdzięczność – obdarowywanie się nie jest przecież obowiązkiem, a w ten sposób unikniemy niemiłej atmosfery.
Inna sprawa, jeśli obdarowuje nas podopieczny. Osoby starsze przeważnie mają zaburzoną zdolność rozpoznawania własnych czynów, nie odróżniają wartości pieniędzy oraz zapominają o podjętych chwilę wcześniej decyzjach. Aby współpraca z seniorem i jego rodziną przebiegała pomyślnie, radzi się nie przyjmować upominków od chorych pacjentów.
Jeśli jednak odczujemy, że nie przyjmując prezentu od seniora poczuje się on urażony, odbierzmy prezent i w chwili jego skupienia na innej rzeczy – odłóżmy go na miejsce. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z rodziną seniora i powiedzieć, że przekazał nam on konkretny przedmiot. Jest to istotne szczególnie w przypadku podopiecznych chorych na demencję – mogą oni po czasie zapomnieć o sytuacji i uznać, że Opiekunka przywłaszczyła sobie jego własność.
Opiekunki wyjeżdżające po raz pierwszy do pracy do Niemiec, często zastanawiają się czy zabrać jakiś upominek z Polski dla podopiecznego lub dla jego rodziny. To bardzo miło z ich strony – taki gest pomaga się poznać, przełamać niepewność. Jeśli Opiekunka czuje taką potrzebę – nie ma żadnych przeciwskazań, jednak brak prezentu również nie zostanie odebrany jako faux pas.
Jeśli mamy w planach sprezentowanie artykułów spożywczych (np. wyroby regionalne, czekoladki, miód, przetwory), najlepiej wcześniej skontaktować się z koordynatorem MEDIPE (lub wczytać się w ofertę pracy) i upewnić się czy pacjent nie ma indywidualnej diety (np. z powodu choroby).
Boże Narodzenie jest okresem w roku, który szczególnie jest kojarzony z prezentami. Wiele osób przebywa wtedy w pracy jako Opiekunka osoby starszej w Niemczech. Czy w takim wypadku powinno się wymieniać podarunkami z podopiecznym i jego rodziną? Jest to raczej kwestia zwyczaju domu, w którym przebywamy oraz wspólnej decyzji. Warto omówić ten temat z rodziną jeszcze przed Świętami.
A co podarować? Pomysłów na prezenty jest mnóstwo. Są to zazwyczaj: przetwory domowej roboty – np. dżemy, polska kiełbasa, kapcie z góralskiej wełny, czekoladki Wedla lub coś stworzonego własnoręcznie – np. serwetki.
Święta Bożego Narodzenia są okresem wyjątkowym – warto więc postępować tak, by uniknąć wszelkich możliwości do nieprzyjemnych sytuacji.
Formularz kontaktowy