Odkrywanie nowych świątecznych zwyczajów i poznawanie tradycji europejskich państw może okazać się niezwykle ciekawe, zwłaszcza w przypadku, gdy chodzi o naszych najbliższych sąsiadów. Święta niemieckie, zwłaszcza te charakterystyczne tylko dla tego kraju, to zarazem wyśmienita okazja do zapoznania się z niemiecką kulturą i obyczajami. Jak spędza się święta niemieckie? Jakie obyczaje zachowały się do dziś i czy istnieją znaczące różnice od tych kultywowanych po naszej stronie Odry?
Jakie święta niemieckie warto znać?
Niemieckie tradycje świąteczne są bardzo podobne do naszych. I choć naszych sąsiadów cechuje przede wszystkim wielokulturowość i wielowyznaniowość, to większość świąt religijnych pokrywa się w tymi obchodzonymi w Polsce. Zarówno Boże Narodzenie, Wielkanoc, Trzech Króli, Wniebowstąpienie, Wszystkich Świętych czy inne święta kościelne, wspólne z naszymi, są najczęściej obchodzone w konkretnych, stałych terminach i wiążą się z tradycją i religią chrześcijańską. Święta niemieckie związane z religią, będące jednocześnie dniami wolnymi do pracy, nasi sąsiedzi, podobnie jak i my, najchętniej spędzają z rodziną. Boże Narodzenie oraz Wielkanoc należą do najważniejszych uroczystości obchodzonych w ciągu roku. Niemcy to jednak kraj niejednolity wyznaniowo. W podzielonym na 16 regionów (landów) państwie łatwo zauważyć regionalne różnice w obchodzeniu poszczególnych świąt.
Zupełnie odrębne, stałe święta niemieckie, które są wyniki historycznych wydarzeń, już nie związane z religią chrześcijańską, to przede wszystkim święto Jedności Niemiec, które przypada 3 października i upamiętnia zjednoczenie Niemiec Zachodnich i Wschodnich w 1990 roku. Świętem państwowym jest także Dzień Reformacji, który ma ponadwyznaniowy charakter i obchodzony jest przez różne Kościoły protestanckie 31 października. Upamiętnia on wywieszenie przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach Kościoła w Wittenberdze, będących krytyką Kościoła zachodniego. Święto Reformacji jest dniem wolnym od pracy m.in. w niektórych landach Niemiec: Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii. Państwowe święta niemieckie nie wypadają już też – jak to było w przypadku świąt kościelnych – w podobnych terminach, co i u nas. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, masz szansę poznać niemieckie zwyczaje i tradycje.
W Niemczech prócz świąt kościelnych i państwowych obchodzi się także tak zwane „dni szczególne”, jak: Walentynki, Dzień Matki czy Mikołajki. Na całym świecie, bo z pewnością dobra fama sięgnęła już daleko poza granice Europy, znany jest także Oktoberfest. Październikowy festiwal piwa corocznie organizowany w Monachium w Bawarii jest jednym z największych festynów ludowych na świecie, na stale wpisanym już w święta niemieckie.
Formularz kontaktowy