U osób starszych często pojawia się problem braku apetytu. Nie jest to nic dziwnego, powodem często są choroby, choć nie tylko – wraz z wiekiem spowalnia metabolizm, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na dostarczanie kalorii. I o ile nie powinniśmy się dziwić na zmniejszony apetyt u osoby starszej, to kwestii tej też nie można ignorować. Senior może być przez to narażony na niedożywienie, co w podeszłym wieku jest wyjątkowo groźne.
Przez zmniejszenie lub całkowity brak apetytu, a co za tym idzie zmniejszoną ilość spożywanego pożywienia, w organizmie pojawiają się braki niezbędnych składników mineralnych i wartości odżywczych. Braki witamin np. z grupy B mogą powodować zaburzenia neurologiczne, a z kolei niedobór żelaza prowadzi często do anemii. Poważną konsekwencją może być niedożywienie, które jest szczególnym zagrożeniem dla osób w podeszłym wieku. Może ono skutkować częstymi infekcjami, niewydolnością oddechową czy gorszą odpowiedzią organizmu na leczenie farmakologiczne. Dlatego należy zwracać uwagę na to, ile i co je Podopieczny.
Brak apetytu u osoby starszej może być związany ze zmianami metabolizmu, problemami z uzębieniem, przyjmowanymi lekami lub złym stanem psychicznym Seniora, ale często jest też powodowany zaburzeniami układu pokarmowego i może oznaczać chorobę.
Zaburzenia łaknienia często też wiążą się ze słabą kondycją fizyczną Podopiecznego. Być może też same posiłki są dla niego zbyt duże, albo nieestetycznie podane – pamiętajmy, że osoba starsza nie ma już tego samego węchu i smaku, co kiedyś, a przez to ochotę do jedzenia może nabrać lub stracić właśnie patrząc na posiłek. Dlatego warto też postarać się, aby podawane potrawy były przygotowane estetycznie i wyglądały smakowicie, kolorowo.
Aby walczyć z brakiem apetytu, powinniśmy poznać jego przyczynę. Jeśli powodem jest choroba, bądź dolegliwości fizyczne, czy psychiczne, pomocna może okazać się rozmowa z lekarzem, który doradzi jakie kroki warto podjąć. Być może zaleci odpowiedni preparat, który zwiększy apetyt Seniora. Nie wolno jednak podawać Podopiecznemu żadnych środków i suplementów bez skonsultowania tego z lekarzem.
To, co na pewno możemy zrobić to zwiększyć atrakcyjność samego jedzenia. Jak już pisaliśmy, ważne jest, aby posiłki były estetycznie podane. Dotrzymajmy też Seniorowi towarzystwa podczas jedzenia, usiądźmy razem przy stole. Być może warto będzie użyć eleganckiej zastawy, postawić na stole kwiaty, czy włączyć muzykę. Sprowadzenie zwykłego posiłku do wydarzenia, zwiększy zainteresowanie i chęci Seniora. Dlatego też pamiętajmy, aby podczas posiłków zachęcać osobę starszą do ubrania się, nawet jeśli większość dnia spędza w piżamie, czy szlafroku. Wprowadzenie takich rytuałów może nie tylko podnieść apetyt Seniora, ale też pomóc go zaktywizować – wybranie i założenie specjalnego stroju, nakrycie do stołu, wybranie muzyki – wszystko to może sprawić, że pory posiłków staną się dla Podopiecznego wyczekiwanym momentem w ciągu dnia.
Kolejnym sposobem jest przygotowywanie mniejszych porcji, ale za to częściej w ciągu dnia. Może to pomóc osobie starszej w zjedzeniu całego posiłku, a widok niedużej porcji nie zniechęci jej do jedzenia, nawet jeśli nie będzie mieć na to ochoty. Przygotowując posiłki stawiajmy też na różnorodność. Nie bójmy się eksperymentować i proponować Seniorowi nowe dania i smaki, pytajmy też co lubi, co było kiedyś jego ulubionym daniem. Szanujmy jednak to, że nie wszystko musi Podopiecznemu smakować, a niektóre posiłki mogą być dla niego problematyczne podczas jedzenia, np. przez problemy z uzębieniem. Wprowadzenie tych zasad i rytuałów, może sprawić, że gotowanie dla Seniora stanie się łatwiejsze, a ryzyko niedożywienia zniknie.
Na koniec przypominamy nasz film instruktażowy, w którym podpowiadamy na co zwracać uwagę, przygotowując i podając posiłki osobie starszej. Bierzemy pod uwagę sytuację, w której Podopieczny może jeść przy stole, oraz kiedy jest osobą leżącą, której posiłki podaje się w łóżku.
Więcej filmów instruktażowych dotyczących opieki nad osobami starszymi można znaleźć TUTAJ.
Formularz kontaktowy